Нещодавно українське суспільство сколихнула новина про новий закон «Про медіа». Він знову підіймає болюче мовне питання, що вже викликало суперечку серед українців. Цей законопроєкт був зареєстрований ще наприкінці 2019 року. Але лише 30 серпня 2022 року його ухвалили у першому читанні. Ще напередодні пленарного засідання 34 народні депутати закликали спікера Верховної Ради зняти цей законопроєкт з найближчого засідання та віддати на доробку. Та питання все ж таки було винесено на голосування.До речі, ми створили додаток OFFЗМІ, де ви зможете читати найсвіжіші українські новини. Ми беремо інформацію лише з перевірених джерел. До того ж ви теж можете ділитися новинами та висвітлювати проблеми свого міста. Створимо якісні ЗМІ разом!
Після схвалення нового закону Радою низка депутатів висловила свою думку, що цей законопроєкт знову утискає українську мову і дає волю російськомовному контенту. Зокрема:● скасовує заборону трансляції кліпів, фонограм та аудіо російських виконавців;● нівелює список російських артистів та інших публічних діячів, що підтримують політику країни-агресора;● зменшує квоту на українські пісні у радіоефірах на 10%;● знижує рівень контролю за мовою фільмів, які транслюються на телебаченні;● нівелює норми, що забороняють позитивне висвітлення країни-агресора та дії її влади;● скасовує заборону на зневажання та приниження державної мови у кіно та серіалах.
Все це означає, що в українські теле- та радіо- ефіри повернуться російські артисти, пісні та фільми. До того ж контроль за використанням мови агресора послабиться, що знов призведе до зменшення української в ефірі.
На резонансні заяви депутатів про «зраду» відповіли представники Верховної Ради та пояснили, про що саме йдеться мова в новому законі.По-перше, цей документ є євроінтеграційним й відповідає майже всім вимогам Європейського Союзу. Він необхідний для початку переговорів про вступ нашої держави в ЄС. По-друге, це не остаточний варіант. Перед тим як законопроєкт винесуть на голосування у другому читанні, його відкоригують та дроблять.
Щодо заяв про послаблення контролю російськомовного контенту, воно дійсно є. Але рівень послаблень ніяк не утискає українську мову та не зменшує кількість україномовного контенту в ефірі:● насправді квота на українські пісні збільшується з 30 до 40%;● допускається порушення цієї квоти на 10%, але не від 100% всього ефіра, а від 40% обов’язкового україномовного контенту (це лише 2 пісні на добу), до того ж це стосується не лише російськомовних пісень, а й пісень будь-якою іншою мовою;● у разі, якщо квота буде порушена понад 5 разів, радіостанції впроваджується штраф;● перелік заборонених артистів, створений СБУ, не нівелюється;● створено критерії, за якими публічні діячі потрапляють до списку заборонених артистів, відповідно до норм європейського права;● заборона на приниження та зневажання української мови залишається: фільми, в яких будуть знайдені подібні ознаки не будуть внесені до Державного реєстру, а значить будуть заборонені для розповсюдження та демонстрації;● російськомовні фільми можна буде транслювати на телебаченні лише за наявності українських субтитрів, а фільми створені будь-якою іншою мовою мають бути озвучені лише українською, навіть, якщо вони раніше були вже дубльовані російською.А ви вже помітили збільшення контенту мовою країни-агресора? Обов’язково напишіть у наш додаток OFFЗМІ або у форму на сайті, на яких телеканалах чи радіостанціях вже користуються послабленнями.
Новий закон має за мету створити єдину, взаємоузгоджену та впорядковану систему, яка регулюватиме сферу медіа. До того ж було створено підоргани, які будуть окремо контролювати радіостанції, телебачення та онлайн-пресу. Зараз цим займається один спільний орган.
Закон «Про медіа» має впровадити наступні пункти:● закріпити квоти української мови на радіо та телебаченні;● створити фінансову прозорість у сфері медіа та структуру власності;● розширити гарантії захисту від шкідливого контенту дітей;● запобігти одночасно цензурі та зловживанню свободи слова;● створити зрозумілу систему санкцій;● врегулювати діяльність онлайн-медіа.Окрім цього, законопроєкт надає можливості анулювати ліцензію медіа-ресурсу, якщо їх власниками є державні органи іноземних країн. Це надасть змогу на законодавчому рівні заборонити телеканали, радіостанції та інші медіа, до структури власності яких входить російська влада або юридичні особи, створені нею.Обов’язково завантажуйте наш додаток OFFЗМІ та розповідайте, як змінюється ситуація в медійному просторі України. До того ж ви можете тут залишити повідомлення про будь-яку подію у вашому місті та її обов’язково освітять професіональні журналісти. Запрошуйте друзів до нашого додатку. Чим більше українців до нас долучиться, тим більше проблем у країні ми зможемо висвітлити та розв’язати.