Зараз в Україні дуже багато випадків, коли повістки вручають на вулиці, біля супермаркету, біля метро, на АЗС тощо. У деяких регіонах їх видають тим, хто порушує комендантську годину або відвідує пляжі, попри заборону. У зв’язку з цим у країні й досі триває дискусія: законно це чи ні. Навіть була складена петиція про повістки до президента України. Далі ми розберемося, хто й де має право видавати повістки, та чи маєте ви право відмовитися від неї.Наш додаток OFFЗМІ – це можливість завжди бути в курсі останніх подій в Україні. Долучайся та отримуй лише перевірені новини про життя нашої країни.
Відповідно до порядку «Про проведення призову» вручати повістки в армію уповноважені: • військкомати; • керівники підприємств або організацій, де працює людина; • органи внутрішніх справ; • керівники навчальних закладів, у якому навчається людина; • СБУ; • органи місцевого самоврядування.Ані патрульні, ані тероборона за законом не мають права видавати повістки.
У законодавстві України немає чіткого переліку, де можна, а де заборонено видавати повістки. Саме тому, якщо вам вручили повістку на блокпосту, у магазині чи на парковці авто – це не є правопорушенням. Але є один нюанс.
За формою повістка має містити данні людини та має бути заповнена та підписана начальником військкомату. І якщо її заповнюють прямо на вулиці на вже підписаному бланку, це є порушенням закону. Такий документ можна вважати підробкою. У такому випадку треба викликати поліцію, яка має зафіксувати правопорушення.
Як уже зазначалося, за законодавство поліція не має права ані видавати, ані виписувати повістки. Тому ви можете оскаржити незаконні дії поліцейських. Якщо ж поліція була присутня при неправомірному виписуванні документу й не прийняла відповідні заходи, ви можете викликати інший наряд для фіксації порушення закону.Пишіть у нашому додатку OFFЗМІ або у формі на сайті, чи видають повістки у вашому місті в громадських містах. Чим більше розголосу про порушення правил військового обліку уповноваженими особами, ти більше шансів мінімізувати вручення повісток у магазинах, на зупинках тощо.
Вручення повістки не означає, що людину одразу відправлять на війну. Наразі є 4 види повісток: 1. Для оновлення інформації про військовозобов'язаних та для збору облікових даних. 2. Для оновлення даних про стан здоров’я військовозобов'язаного та для проходження медичної комісії 3. Призов на строкову службу. Зобов'язує з’явитися у військкоматі до певного терміну з необхідними документами. 4. Мобілізаційне розпорядження. Цей документ зобов’язує прийти в збірний пункт упродовж доби після отримання. Його видають лише тим, хто пройшов медичну комісію та є придатним до служби. Вручення повістки не означає, що людину одразу відправлять на війну. Наразі є 4 види повісток: 1. Для оновлення інформації про військовозобов'язаних та для збору облікових даних. 2. Для оновлення даних про стан здоров’я військовозобов'язаного та для проходження медичної комісії. 3. Призов на строкову службу. Зобов'язує з’явитися у військкоматі до певного терміну з необхідними документами. 4. Мобілізаційне розпорядження. Цей документ зобов’язує прийти в збірний пункт упродовж доби після отримання. Його видають лише тим, хто пройшов медичну комісію та є придатним до служби.
Повістки в армію, які наразі вручаються на вулицях, зазвичай належать до першого типу. До того ж, людину, яка не має бойового досвіду, не мають права відправити на фронт без попередньої підготовки.
Розрізняють осіб непридатних до служби та осіб обмежено придатних. Якщо повістку отримала непридатна до служби людина, вона має звернутися до військкомату й надати медичні документи, які підтверджують стан її здоров’я.Обмежено придатними особами є ті, хто непридатні до служби в мирний час, але підлягають мобілізації під час воєнного стану. У такому випадку вручення повістки є законним.
Якщо людина отримала повістку першого чи другого типу та не прийшла до військкомату, їй випишуть штраф: • від 1 700 до 3 400 грн за перше правопорушення; • від 3 400 до 8 500 грн за повторне правопорушення впродовж року.Якщо людина отримала повістку в армію третього та четвертого типу й не явилася у військкомат, їй можуть обмежити волю строком до трьох років, або позбавити волі строком від трьох до п’яти років.
Винятком є ситуації, коли чоловік не звернувся до військкомату з поважної причини (серйозна хвороба, стихійні перешкоди, смерть близького родича). Але у вас мають бути документ, які підтверджують і обставини.
Відмовитися від повістки громадянин має право завжди. Але здебільшого це буде розцінено як порушення правил військового обліку. У такому випадку людині випишуть штраф.Але є перелік причин, коли у вас є законні підстави відмовитися підписувати повістку в армію: • якщо документ виписує не керівник військкомату; • на бланку бракує підпису або печатки територіального центру комплектування та соціальної підтримки; • у повістці вказані неправильні дані або є помилки в даних одержувача; • вручає документ особа, яка не має для цього повноважень.У такому випадку складається відмова від повістки. Під час цієї процедури мають бути присутніми 2 свідки. Якщо ж вам виписали штраф за порушення правил військового обліку, ви можете його оскаржити в суді. У судовій практиці вже є випадки, коли рішення було прийнято на користь військовозобов’язаного.Завантажуйте наш додаток OFFЗМІ, пишіть туди новини свого міста та допомагайте розповсюджувати достовірну актуальну інформацію. Обов’язково долучай друзів, допоможемо Україні створити правдиве незалежне ЗМІ.